Karel Filsak architekti

Revitalizace statku v Oříkově

Záměrem architektonického návrhu je vytvoření kvalitního obytného prostředí stavby s maximálním zachováním původního charakteru a využití hodnotných historických stop v kontextu novodobých úprav. Je navržena rekonstrukce obytného přízemí stavby a obytné využití podkrovních prostor. Jsou navrženy 4 obytné jednotky / apartmány.

Velký byt majitele je umístěn ve východní části domu při štítové stěně, je koncipován jako mezonetový. V přízemí je navržena vstupní prostora šatny, sklad, hygienické zázemí wc se sprchou, velká obytná kuchyň a klidová obývací část se schodištěm pro přístup podkrovních prostor bytu s koupelnou a dvěma ložnicemi. Otvor ve stropní konstrukci s umístěním schodiště je věší, pro obytný prostor v přízemí s nízkou světlou výškou otvírá pohled do podkroví a dodává obytnému prostoru velkorysost. V západní části přízemí je umístěn byt správce s šatnou, malou koupelnou, obytnou kuchyní a ložnicí. V podkroví jsou navrženy dva apartmány s obytným prostorem s kuchyňskou linkou, ložnicí a koupelnou. Koupelna společně s kuchyňskou linkou jsou navrženy jako vestavěný box s vrchní pochozí plochou pro příležitostné spaní resp. rozšíření kapacity apartmánu o další dvě lůžka. Přístup bude zajištěn formou žebříku.

Vstup do domu je proti původní poloze posunut západním směrem více do dvora. Jeho krytí není řešeno markýzou, ale zapuštěním do hmoty domu. Na vstup navazují společné prostory se schodištěm pro přístup do podkrovních apartmánů. Ze společných prostor je v přízemí přístupná technická místnost. Okna v přízemí jsou navržena jako francouzská, osvětlení podkrovních prostorů funkčně bez vyšších nároků a osvětlení a oslunění je z důvodu zachování historického charakteru stavby omezené na okna ve vysokých nadezdívkách, několik malých střešních oken a okna ve štítové stěně v tradiční velikosti, proporci a umístění. Dispoziční úpravy a nové otvory na fasádě jsou navrženy se snahou o minimální zásah do nosných konstrukcí. Dělící konstrukce v podkroví jsou umístěny s ohledem na konstrukci krovu, která je navržena k zachování a přiznání v pohledu z interiéru.

projekt: Revitalizace statku v Oříkově
autor: Karel Filsak, Michaela Dejdarová
fáze: architektonická studie
datum: 2018